Recipients

AWARD RECIPIENTS


2017

Blind Institute of Technology
Odell Barry
Angela Norris-Hawkins
RAFT Colorado
Street Fraternity
Jessie Ulibarri
Barbara Shannon-Banister, Ph.D., Trailblazer Award
 


2015

Children's Outreach Project
Stephen Jordan, Ph.D
Mi Casa Resource Center
Mission Wear
Mari Newman
Penfield Tate II (Posthumously)
Ruth Steele (Trailblazer Award)

2016

Michelle Campbell
Marco Campos
New America Schools
Angelina Rivera-Malpiede
Southwest Airlines
Minoru Yasui (Posthumously)
Dr. Evie Garrett Dennis (Trailblazer Award)


2014

Geta Asfaw
Frances Campbell
Murugan Palani, Xcel Energy
Tim Gill
Bill Vidal
Dorothy Rupert (Trailblazer Award)

2013

ACE Scholarships
Denver Children’s Advocacy Center
Vern L. Howard
Nick LeMasters, Cherry Creek Shopping Center
Adil Khan, American Academy
Carita Watson, IBM
Gaurdie Bannister (Trailblazer Award)


2012

Goodwill Industries
Hope Communities
Hercules Industries
Faye Wilson Tate
Venoco Inc.
Jim White
Dr. Robbie Bean (Trailblazer Award)

2011

Tamara Banks
Laurie Billeter, Denver Water
Moses Brewer, MillerCoors
Dr. Lloyd Lewan
Richard Lewis, RTL Networks
Lu Vason
Ruth Denny (Trailblazer Award)


2010

Concerts for Kids
The Denver Hospice
The Epworth Foundation
Pastor Heidi McGinness
Mount Saint Vincent Home
Western Union
Marie L. Greenwood (Trailblazer Award)

2009

Patricia Barela-Rivera
Phyllis Bigpond
Reggie Rivers
Colorado I Have A Dream Foundation
Daniels Fund
Denver Health
Dr. Vincent Harding (Trailblazer Award)


2008

Juana Bordas
Focus Points Resource Center
Frontier Airlines
Helena Haynes-Carter
Kaiser Permanente Foundation
Willie Shepherd
Carlotta Walls LaNier (Trailblazer Award)

2007

Dr. Leonard Baca
Civil Techonologies, Inc.
Colorado Housing & Finance Authority
Alex Cranberg
Qwest Communications
Margaret RedShirt Tyon
Rachel B. Noel (Trailblazer Award)


2006

The Denver Foundation
John Emhoolah
Mental Health Center of Denver
Museo de las Americas
Elbra Wedgeworth
Roxane White

2005

Asian American Pacific Times
Black American West Heritage Museum
KeyBank
Pam Watson Korbel
TIAA-CREF
Warren Dornell Alexander (Posthumously)


2004

Bonfils Blood Center
CH2M Hill
The Links, Denver Chapter
Lynda Nutthall
Bob Patton (Posthumously)
Arie Parks Taylor (Posthumously)

2003

Big Brothers Big Sisters 
Noel Cunningham
Rosalind “Bee” Harris
Paul Ludwig
Sage Hospitality Resources
Robert G. Willis
Xcel Energy


2002

Bank One Colorado 
Denver Center for Crime Victims
Bernard F. Gipson, Sr., M.D.
Arlene Hirschfeld
Joseph Serna
Urban Peak

2001

American Red Cross, Mile High Chapter
James P. Beckwourth Mountain Club 
Omar D. Blair
Human Services, Inc. 
Tom Migaki
Mike Shaw Chevrolet, Buick, Saab
Hiawatha Davis (Posthumously)


2000

Leonard Burch
Empire Construction
Richard Williams
Solis Advertising & Public Relations
Conoco
Network for the Needy
King Trimble (Posthumously)

1999

Lucille Echohawk
Ronald E. Montoya
Jacqueline G. Peterson
Girl Scouts, Mile Hi Council
9NEWS
Rosa Linda’s Mexican Cafe
Youth at Work Program
McKinley Harris (Posthumously)


1998

Ronald Abo
American Family Insurance
Joy Burns
Denver Broncos 
Denver Urban Gardens
Holme Roberts & Owen
Edward J. Maestas
Reynelda Muse
Wellington E. Webb

1997

Joseph M. Aragon, ProServe Corporation
Colorado Rockies 
First Data Corporation
The Gill Foundation
The Spot
Richard TallBull
Clara Villarosa, Hue-Man Experience
Jam Wong
James Alex Roundtree, Sr. (Posthumously)


1996

Lawrence Atler
George Washington Carver Day Care Nursery
Dominion Services, Inc.
John Echohawk, Native American Rights Fund
National Renewable Energy Laboratory
William K. Hosokawa
John Proffitt, KMGH-TV Channel 7
Denise L. St. Cyr
John Schafer, Hyatt Regency Denver
SouthWest State Bank
Dr. Gilbert Vigil
Marvin D. “Swede” Johnson (Posthumously)

1995

Cousins Investments
Centennial Bolt
Container Industries, Inc.
RAC Transport, Inc.
United Airlines
Old Chicago Restaurants
Rose Foundation
KRMA-TV Channel Six
Sara Fuentes
Gayle Greer
H.S. Adnan (Posthumously)


1994

John Stovall
Dr. Mel Takaki
Die Cut Technologies
John-Phillips Printing, Inc. 
The Denver Nuggets
Texaco, Inc. 
The Rotary Club of Denver
The Salvation Army Red Shield Community Center
The Jack and Jill Program

1993

“Daddy” Bruce Randolph
Colorado National Bank
Tele-Communications, Inc.
Dependable Cleaners 
Faison Office Products
Burks, Romero & Esposito
Cleo Parker Robinson Dance Theatre
The Hunt Alternatives Fund
The Denver Indian Center
Pensal and Dr. Chris McCray


1992

A.A. Engineering
The Owl Club of Denver 
Neva Standing Bear
Pace Membership Warehouse
Eulipions Cultural Center
Total Office Systems
Michael Sherer

1991

Child Opportunity Program 
Les Franklin
KDKO Radio
Martin Marietta Astronautics Group
Jerry Natividad
Robinson Dairy, Inc. 
U S West


1990

Hamilton & Associates Advertising
IBM
Sunny Side, Inc./Temp Side
Kyla Thompson & Associates
Trimble, Tate, Nulan, P.C.

1989

Wilma J. Webb
King Soopers
RMES Communications Inc.
Western Industrial Contractors
Barela and Sons


1988

Adolph Coors Company
Bratcher Industries
Duncan Men’s Store
Public Service Company

1987

Linda Alvarado
Dick Deane
Barry Hirschfeld
Joanna Hunter-Hughes
Mountain Bell


1986

Alpert Companies, Lee Alpert
Lucius Ashby, Jr. 
Charles Bartholomew
Samuel Gary
United Banks of Colorado 
Mastercraft Industries Corporation
Charles T. Leasure
Bruce Rockwell
Virginia Rockwell
American Woodmen’s Life Insurance Co.